Porysowany parkiet można naprawić samodzielnie

Głębokie zarysowania, wytarcie i utrata połysku, to problemy, z którymi często zmagać muszą się właściciele mieszkań, w których na podłogach jest parkiet. Jego naprawą można zająć się samemu, mimo że w niektórych przypadkach sprawa bywa dość skomplikowana. O tym, jakie czynności należy wykonać, by przywrócić podłodze dawny blask, decyduje to, z jakiego materiału jest ona wykonana.

Parkiet z paneli

Naprawa parkietu, który jest wykonany z paneli, jest najłatwiejsza pod warunkiem, że nie są one przyklejone do podłoża, ale ułożone jako podłoga pływająca. Panele takie łączone są za pomocą zatrzasków. W takim przypadku wystarczy zdjąć uszkodzony panel i w jego miejsce włożyć nowy.

Parkiet olejowany

Głównym problemem tego rodzaju podłoża są trudne do usunięcia plamy. W większości przypadków można je zmyć stosując zmywacz do powierzchni olejowanych. Na takim podłożu pojawiają się także głębokie rysy. Można je usunąć, stosując papier ścierny o odpowiedniej gramaturze.

Parkiet lakierowany

Porysowany parkiet lakierowany jest najtrudniejszy w naprawie. Można jednak spróbować samodzielnie przywrócić mu pierwotny stan. Pomocne mogą okazać się zestawy renowacyjne, przy których użyciu, można skutecznie zamaskować powstałe na powierzchni uszkodzenia. Jeśli rysy nie są głębokie, to można zamalować je flamastrem zawierającym lakier szybkoschnący. Pisaki są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo dobrać kolor najbardziej zbliżony do barwy parkietu. Głębokie rysy maskuje się szpachlą, której bazą jest wosk.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*