Dom z poddaszem? Zadbaj o jego ocieplenie!

Poddasze obecne w budynku jest o tyle problematyczne, że to właśnie tą drogą ucieka dużo energii cieplnej zgromadzonej w pomieszczeniach. Nie bez znaczenia pozostaje więc jakość wykonanej izolacji, która chronić ma mieszkanie lub budynek gospodarczy przed znacznymi ubytkami ciepła. Co warto wiedzieć na temat przygotowywanego ocieplenia poddasza i jakie materiały są do tego wykorzystywane?

Od czego zacząć?

Jeszcze przed przystąpieniem do właściwych prac ocieplenie poddasza poprzedzać powinno dokładne sprawdzenie stanu konstrukcji dachu. Niezależnie od wybranego materiału do pracy ocieplenie przykryje niedoskonałości dachu, które mogą rozwinąć się do poważnych usterek. Obok dokładnego zwrócenia uwagi na pęknięcia w stelażu warto także sprawdzić, czy na poszczególnych elementach konstrukcji dachu nie osadza się pleśń i grzyb, którą przed ociepleniem poddasza powinno się usunąć. Nie wolno także zapominać, że czynnością poprzedzającą prace nad ociepleniem powinno być zmierzenie, ile materiału można położyć na poddasze, by jednocześnie nie zmniejszyć powierzchni użytkowej.

Wełna, styropian, czy pianka PUR?

Najpopularniejszym materiałem, który wykorzystywany jest do ocieplenia poddasza jest wełna. Osoby przygotowujące ocieplenie w swoim domu mają na uwadze jej szczelność, względnie niską cenę zakupu oraz odporność na zapalenie. Jednak nie jest to jedyny materiał, który wykorzystywany jest do tworzenia ociepleń poddaszy – może nim być również styropian lub pianka PUR. Ta ostatnia jest szczególnie chętnie wykorzystywana przez właścicieli nowego budownictwa, a jej nakładanie następuje przez natrysk, co wyjątkowo wpływa na skrócenie procesu wykonywania ocieplenia.

Dlaczego mimo pojawiania się nowych technik ociepleń to wełna wybierana jest najczęściej? Obok wymienionych wcześniej cech materiału ocieplenie poddasza wykonane przy jej użyciu dodatkowo ma właściwości dźwiękoszczelne, lecz nie wolno zapominać, że pył tworzący się podczas cięcia wełny jest wyjątkowo drażniący dla skóry – szczególnie, gdy ocieplenie wykonywane jest w cieplejsze dni.

rockwool

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*